Az iskolagyümölcs programról általában
Már ötödik éve, hogy az Európai Unió kezdeményezésével elindult a program, melynek keretében az általános iskolákban elsőtől hatodik osztályig minden kisdiák naponta friss gyümölcshöz juthat. A cél, hogy a gyerekek étkezési szokásait megreformálva, segítsük megismertetni velük az egészséges táplálkozás szervezetükre gyakorolt pozitív hatásait.
A programban részt vevő gyermekekhez eljuttatott ismeretterjesztő anyagaink, szervezett játékos vetélkedőink, tematikus kirándulásaink biztosítják, hogy számukra legérthetőbb, játékos formában ismerkedjenek meg a magyar föld jellemző gyümölcs és zöldség termékeivel és a belőlük készíthető étel és italféleségekkel. Az ismeretanyag átadásában, megérttetésében nagy segítségünkre vannak az Őket tanító pedagógusok. Ezúton is szeretnénk mindenkinek megköszönni segítő közreműködését, abban a reményben, hogy a jövőben is támogatni fogják a munkánkat.
" Minden napra egy alma"
Jogszabályok
- 50/2012. (V. 25.) VM rendelet szerinti 2015/2016.
- 57/2015. (IV. 29.) MVH közleménye
Pedagógusoknak
A Program bemutatása
Az iskolagyümölcs-program, amelyhez a 27 EU-tagállam közül 24 csatlakozott, köztük hazánk, Magyarország is. Brüsszel reményei szerint a rendszer segíthet a diákok egészségesebb étrendre nevelésében és abban, hogy minél kevesebb gyerek legyen túlsúlyos.
Az iskolaprogram előnyös hatását növelni lehet, ha a gyümölcsosztást olyan tudatosító és oktatási intézkedések kísérik, amelyekből a gyermekek megtudhatják, miért fontos helyes táplálkozási szokásokat kialakítani. Az iskolagyümölcs-program célja, hogy helyes étkezési szokások kialakítására ösztönözze a fiatalokat, ők ugyanis a tanulmányok szerint többnyire később is kitartanak e szokások mellett.
A program célja:
A legfőbb cél, hogy a gyermekkorban megszokássá váló helyes táplálkozás és életmód egészséges felnőtteket eredményezzen.
A programban részt vevő köznevelési intézmények feladatai:
- · A termék átvétele, átmeneti tárolása a tanulóknak való kiosztásig
-
- · A termék kiosztása a tanulóknak (a közétkeztetéstől eltérő időpontban)
-
- · Legalább két kísérő intézkedés végrehajtása (önállóan vagy a szállítóval közösen)
-
- · Plakát elhelyezése a főbejáratnál
-
- · Nyilvántartás vezetése
-
- · Selejtezési jegyzőkönyv vezetése
-
- · Minőségi kifogás esetén jegyzőkönyv felvétele
-
- · Közreműködés a program helyszíni ellenőrzése során
-
- · Kérésre közreműködés a program értékelésében